آرشیو مطالب سایت

اخبار مهم

معلمان نباید دغدغه معیشت داشته باشند

 

 

 

http://www.medu.ir/Portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=c56822d3-5906-42de-9949-53176acf011a
وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان اینکه با تاسیس دانشگاه فرهنگیان و توسعه آن زمینه تحول در آموزش و پرورش فراهم خواهد شد، گفت: معلمان نباید دغدغه معیشت داشته باشند.

علی‌اصغر فانی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس، ادامه داد: موضوعات مهم دیگری از قبیل عدالت آموزشی، شیوه اجرا و رسیدن به آن، مشکلات مدارس تیزهوشان، امور تربیتی، ورزش، هنر، کتاب‌های درسی، دانش‌آموزان استثنایی و صدها مشکل دیگر در آموزش و پرورش وجود دارد که ان‌شاءالله به مدد نمایندگان نسبت به حل این مشکلات اقدام می‌کنیم.


وی با تاکید بر لزوم ارتباط بیشتر آموزش و پرورش با دستگاه‌های فرهنگی، گفت: تصور عموم این است که نقش‌آفرینان اصلی در زمینه فرهنگ صداوسیما، وزارت فرهنگ، سازمان تبلیغات و شهرداری‌ها هستند در حالیکه همه فرزندان ما ساعات زنده و اصلی عمرشان را در مدارس می‌گذرانند.


فانی نیروی انسانی را سرمایه اصلی هر کشور برای توسعه همه‌جانبه و صحیح عنوان کرد و گفت: آموزش و پرورش زیرساخت منابع انسانی را تامین می‌کند و در آموزش و پرورش و مدارس است که فردای جوامع ساخته می‌شود.


وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ادامه داد: من با 43 سال تجربه مستقیم در آموزش و پرورش و مدارس و طی تقریبا همه مراحل از معلمی تا مدیریت‌های خرد و کلان استانی و ستادی و تحصیلات مرتبط معتقدم برای تربیت نیروی انسانی کارآمد، متعهد و متدین در نظام اسلامی، آموزش و پرروش باید به سمت یادگیری خلاق به جای تکیه بر حافظه و ایجاد رفتار اجتماعی و فرهنگی متناسب با جامعه و تقویت باورهای دینی، مذهبی و آموزش مهارت‌های و حرفه‌های مورد نیاز جامعه حرکت کند.


وی با تاکید بر لزوم توجه به معلمان در نظام آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: معلم رکن اصلی آموزش و پرورش است زیرا این معلم است که می‌تواند با دانش و رفتار خود بیشترین تاثیر را بر شاگردانش داشته است از این رو همه همت ما در آموزش و پرورش باید این باشد که معلمینی با انگیزه داشته باشیم، افرادی آشنا با شیوه‌های تدریس و آموزش‌های غیرمستقیم، دارای دانش ارتباط با مخاطب و رفتار نیکو و برای داشتن و نگهداشتن معلمان این‌چنین که در حال حاضر از آنها فراوان داریم مراکزی برای تربیت معلم اهمیت مضاعف دارد.


وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان اینکه با تاسیس دانشگاه فرهنگیان و توسعه آن زمینه تحول در آموزش و پرورش فراهم خواهد شد، تصریح کرد: معلمان نباید دغدغه معیشت داشته باشند.


وی در ادامه بر لزوم ارتباط بیشتر آموزش و پرورش با سایر دستگاه‌های فرهنگی جهت هم‌افزایی این دستگاه‌ها تاکید کرد.


فانی ادامه داد: موضوعات مهم دیگری از قبیل عدالت آموزش، شیوه اجرا و رسیدن به آن، مشکلات مدارس تیزهوشان، امور تربیتی، ورزش، هنر، کتاب‌های درسی، دانش‌آموزان استثنایی و صدها مشکل دیگر در آموزش و پرورش وجود دارد که ان‌شاءالله به مدد نمایندگان نسبت به حل این مشکلات اقدام می‌کنیم.


وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش افزود: اینجانب خدمت در آموزش و پرورش را در هر سطحی فرصت و نعمتی بابرکت برای خودم می‌دانم و خدا را سپاسگزارم که توفیق داده همه عمرم را در راه تعلیم و تربیت صرف کنم و حالا که توسط رییس‌جمهور معرفی شده‌ام ضمن تشکر از حسن نظر و اعتماد ایشان در صورت انتخاب وظیفه خود می‌دانم با تبعیت از رهنمودهای رهبری که همواره بر اهمیت آموزش و پرورش تاکید داشته‌اند، در چارچوب سیاست‌های دولت تدبیر و امید بدون سیاست‌بازی و با اتخاذ مشی اعتدال از همه ظرفیت و نیروهای انقلابی و ارزشی استفاده کنم.


وی آموزش و پرورش را بزرگ‌ترین فصل مشترک ملت و حاکمیت توصیف کرد و گفت: از خدا مسئلت دارم من را معلمی پیرو پیامبر و ائمه قرار دهد و اگر توفیق در کسوت وزارت را داشتم با حمایت شما نمایندگان برای فردای روشن‌تر فرزاندمان آستین بالا می‌زنیم.


فانی ارتقای کیفیت در آموزش و پرورش را راهبرد اصلی دانست و یادآور شد: تعداد دانش‌آموزان ما در حال حاضر دو سوم سال‌های اوج دانش‌آموزی است، بنابراین ما فضا و تجهیزات خوبی داریم و راهبردی که برای آینده آموزش و پرورش باید اتخاذ شود راهبرد کیفیت‌بخشی است.


وی ساماندهی و بهسازی نیروی انسانی آموزش و پرورش، توسعه مشارکت در آموزش و پرورش، مدیریت بر منابع آموزش و پرورش و ارتقای کیفیت مدیریت آموزشگاهی را چهار اولویت کاری خود عنوان کرد.فانی: طبق اطلاع من حقوق مهرماه معلمان پرداخت شده اما باز هم پیگیری می‌کنم


به گزارش ایسنا، در پایان سخنان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، محمدحسن ابوترابی‌فرد تذکر مکتوب نادر قاضی‌پور به فانی در مورد تعیین تکلیف مربیان پیش دبستانی و حق‌التدریسی را مورد توجه قرار داد که فانی در این باره گفت: این تکلیف من است که نسبت به اجرای قوانین مصوب مجلس اقدام کنم و یکی از آنها استخدام مربیان پیش‌دبستانی است که امیدواریم اجرای این قانون را تا قبل از انقضای مهلت قانونی انجام دهیم.


وی درباره پرسش مکتوب یکی دیگر از نمایندگان درباره دلیل عدم پرداخت حقوق مهرماه معلمان و کادر اداری آموزش و پرورش نیز یادآور شد: تا جایی که من اطلاع دارم حقوق‌ها پرداخت شده، اما با این وجود بعد از جلسه امروز مجلس این موضوع را پیگیری خواهم کرد.

 

 

 

انشا الله موفقیت های چشمگیری با حضورفانی در آموزش و پرورش خواهیم داشت

 رییس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه فرهنگیان به تشریح برنامه های این نهاد پرداخت و اعزامهای دانشجویی و کرسی آزاد اندیشی را از برنامه های این نهاد برشمرد.

حجت الاسلام دادگر رییس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه فرهنگیان ، گفت: در نهاد نمایندگی یک سری راهبردها و سیاستها پیش بینی شده از جمله تقویت فضای علمی و رشد دانشگاهی تا دانشجو معلمان علم و علم آموزی را ارزش بدانند .
ایشان اهم برنامه های نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه فرهنگیان را چنین برشمرد: سند دانشگاه اسلامی و برنامه های ما در حوزه قرآن وعترت نگاه ما حمایتی و هدایت این فعالیتها است.

دویست و هشتادمین نشست كميسيون «اساسنامه ها و مقررات تحصیلی»

دویست و هشتادمین(280) نشست كميسيون «اساسنامه ها و مقررات تحصیلی» شوراي عالي آموزش و پرورش روز یکشنبه تاریخ 5/8/92 از ساعت 14 الي 16 در سالن جلسات دبيرخانه این شورا برگزار می شود.

دستوركار :

1-       ارائه دیدگاه ها و نظرات اعضای کمیسیون

2-       ادامه بررسی آئین نامه ارزشیابی دوره اول متوسطه(پایه هفتم)

نشست كميسيون «برنامه هاي درسي و تربيتي»

يكصد ونودوچهارمین نشست كميسيون «برنامه هاي درسي و تربيتي» شوراي عالي آموزش و پرورش روز دوشنبه تاریخ 6/8/92 از ساعت 14 الي 16در سالن جلسات دبيرخانه این شورا برگزار می شود.

دستوركار :

1- ارائه گزارش پژوهش " جایگاه تفکر در کلاس درس "

مولفه هاي اصلي برنامه دكتر علي اصغر فاني وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

 

برنامه پيشنهادي دكتر علي اصغر فاني به مجلس شوراي اسلامي براي اخذ راي اعتماد، ، مهم ترين چالش هاي فراروي نظام آموزش وپرورش كشورمورد تجزيه و تحليل قرار گرفته و به مولفه هاي اصلي برنامه در 12 قلمرو اشاره شده است .