رضامراد صحرایی در تشریح برنامه های خود در جلسه راي اعتماد مجلس؛

مسایل آموزش و پرورش ملی هستند و عزم ملی برای حل آن می‌خواهیم

سرپرست وزارت آموزش و پرورش ضمن تشریح برنامه های خود در جلسه راي اعتماد در مجلس شوراي اسلامي برای تصدی وزارت آموزش و پرورش، اظهار کرد: اگر ایران قوی می خواهیم، اگر ایران عزیز می خواهیم، اگر اقتصاد خوب می خواهیم، اگر جامعه با صلابت و مومن می خواهیم، راه همه اين خواستن ها با آموزش و پرورش قوی ميسر است.

 رضامراد صحرایی در جلسه بررسی صلاحیت خود در مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت یاد امام خمینی(ره) و شهدا به ویژه شهدای معلم و دانش آموز و دانشجو، اظهار کرد: خدا را شاکرم در آستانه میلاد با سعادت حضرت امام رضا (ع) در این مجلس انقلابی حضور یافتم تا برنامه‌هایم را برای وزارت آموزش و پرورش کشور عزیزتر از جانم ارائه کنم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ادامه داد: خدا را شاکرم که از دل انقلاب اسلامی چنین مجلسی برخواسته است که فضای آزاد، عقلایی و خردورزانه‌ای دارد که همه می‌توانند نقد کنند.

وی ضمن تشکر از موافقان به خاطر آگاهی بخشیدن و روشنگری تصریح کرد: آنچه مخالفان در مورد شخص بنده گفتند، اگر صحت دارد خداوند مرا هدایت کند و اگر صحت ندارد که به فضل و رحمت او صحت ندارد خداوند حقیقت را بر آن‌ها آشکار و دل و ذهنشان را نرم و مهربان کند.

صحرایی با اشاره به اینکه نظرات منتقدان ستودنی بود و نشان از یک حقیقت پرافتخار داشت، افزود: شما نمایندگان در بطن و متن ملت ایران بوده و نظرات شما دقیق و کارشناسانه بود، درود خدا بر شما؛ در این چند روز همنشینی با همکاران مجلس بسیار بیش از سال‌ها درس و بحث، آموختم و فهمیدم چقدر مجلس عمیق است.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان اینکه اگر ایران قوی و عزیز می‌خواهیم، اگر اقتصاد خوب می‌خواهیم، اگر جامعه با صلابت و مومن می‌خواهیم، راهش آموزش و پرورش قوی است، تاکید کرد: دغدغه نمایندگان برای داشتن آموزش و پرورش قوی را می‌ستایم، دغدغه همه ما عزت و سربلندی ایران عزیز است، اما حقیقت این است که حال آموزش و پرورش و معلمان خوب نیست و به همین دلیل حال کشورمان نیز خوب نیست.

صحرایی بیان کرد: همه ما باید هم‌دل و هم قسم و همراه شویم و آموزش و پرورش به کمک همه ما یعنی دولت، ملت و مجلس نیاز دارد، امسال در محضر مقام معظم رهبری گزارشی ارائه کردم که بخشی از آن را اینجا به شما ارائه می‌دهم. در این گزارش مسیر را تبیین و ارائه طریق کردم.

وی با بیان اینکه با نسلی مواجه هستیم که در چند سال کوتاه عمرشان چندین برابر عمر ما تجربه کرده‌اند و پیچیدگی دیده‌اند، اظهار کرد: باید خلا ادراکی، ارتباطی و شناختی با این نسل را از بین ببریم و به تعبیر آن معلم با اخلاص باید خاک این باغچه را عوض کنیم. جاده پیچیده است و ما نپیچیده‌ایم و زمان هم نداریم. باید دانش آموزان‌مان را از چنگال فضای مجازی وحشی نجات دهیم.

وی تاکید کرد: در مورد عدالت تربیتی گفتم پیام انقلاب‌مان عدالت است، واقعیت این است امروز فاصله مدارس یک اندازه نیست باید کیفیت مدرسه را به اندازه‌ای بالا ببریم که خانواده‌ها دغدغه اینکه فرزندانمان را به کدام مدرسه بفرستیم نداشته باشند.

مسایل آموزش و پرورش ملی هستند و عزم ملی برای حل آن می‌خواهیم

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با اشاره به سخنانی كه در مورد سند تحول  و در حضور رهبر معظم انقلاب مطرح کرده است، گفت: این سند باید از سندی بخشی به سندی ملی تبدیل شود. معلمی که به جای تعلیم صرف به تربیت هم بپردازد ستودنی است و کشور مملو از چنین معلمانی است. مسأله دیگر امور تربیتی و پرورشی است، تربیت مهمتر از تعلیم است، اما  ۵۹ هزار معلم پرورشی کم داریم.

وی گفت: در چند روزی که خدمت شما بودم به من تذکر دادید این وزارتخانه سیاست زده و تبدیل به ستاد انتخاباتی نشود و این مسأله هم رخ نخواهد داد.

صحرایی افزود: معلمان ما باید توانا شوند تا دانش آموزان را توانا کنند باید تابستان‌ها حداقل ۲۰۰ ساعت برای آن‌ها آموزش می‌گذاشتیم که این کار را انجام ندادیم.

وی ادامه داد: چالش بعدی وزارت آموزش و پرورش ضعف در کیفیت و برنامه‌های آموزشی و پرورشی است. جهت‌گیری عدالت ستیز و کاهش فرصت‌های برابر از دیگری نکاتی است که باید مد نظر قرار دهیم، مدارس عشایری نتوانستند به دلیل فقر امکانات، مشکلات فرزندانمان را حل کنند. مسایل آموزش و پرورش ملی هستند و عزم ملی برای حل آن می‌خواهیم.

صحرایی با بیان اینکه دو دسته برنامه برای حل مشکلات آموزش و پرورش طراحی کردیم، تصریح کرد: در رتبه بندی نتوانستیم نتیجه مورد نظر را بگیریم و نتوانستیم به خوبی آن را اجرا کنیم، معلماني كه با ايل كوچ مي‌كنند، اداره کلاس بدون وسایل گرمایشی را مي‌فهمند نه آن‌ها كه با مقاله نوشتن، امتياز كسب مي‌كنند، لذا با متلاطم‌ترین‌وضعیت رتبه بندی را تحویل گرفتیم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان اینکه آرمان ما‌ معلم‌ الخیر است، گفت: نکته دوم ساماندهی نیروی انسانی است. تعداد بازنشستگی زیادی داریم، امسال هم کمبود معلم داریم. یک آزمون استخدامی پیش از این‌ برگزار شد آزمون استخدامی دیگر نیز پیش از مهر برگزار می‌شود تا این‌ معضل‌ را حل کنیم.

وی تصریح کرد: باید فنی‌وحرفه‌ای و هنرستان‌ها را تقویت کنیم، برای دختران آینده ساز این کشور برنامه‌های ویژه داشته باشیم، سبک زندگی ایرانی- اسلامی را به آنها بیاموزیم و هویت ایرانی را در آنها نهادینه کنیم.

صحرایی ادامه داد: نکته دیگر بحث تربیت معلم است که یک کشاورز خوب برای مزرعه خود از بهترین بذر استفاده می‌کند. ما باید بهترین افراد کشور را براي معلمي تربيت كنيم و زمینه این کار را فراهم کنیم. همچنین برای رفتن به دانشگاه‌های تربیت معلم نمره علمی کافی نیست، عشق و علاقه، خلق و خو و ذات و ذي معلم شدن مهم است. باید برای معلمان فعلی برنامه‌های ویژه داشته باشیم و برای تضمین کیفیت تعلیم و تربیت عمومی کشور برنامه ریزی کنیم.

هر مدرسه را یک امید خانه و یک مهارت‌سرا کنیم

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش افزود: نکته دیگر بحث مدارس است؛ بنده رضامراد صحرایی روستازاده‌ای هستم از دیار زاگرس که هنوز بوی خاک خیس دشت‌هایش بهترین عطر دنیاست. از سرزمین بلوط‌ها به تهران آمده‌ام، هیچ پشتوانه‌ای جز انقلاب و ولایت در این مسیر و راه نداشتم. معتقدم به عنوان کسی که از روستا به بهترین دانشگاه کشور و در۲۰ کشور جهان تدریس کرده‌ام، راه نجات ما از مسیر مدارس می‌‌گذرد، اگر می‌خواهیم کشور را نجات دهیم، نقطه نجات ما مدارس و کلاس‌ها هستند. هر مدرسه را یک امیدخانه و یک مهارت‌سرا کنیم و هر دانش آموز یک مهارت‌گر در پایان هر مقطع از وظایف ما و برنامه‌های ما می‌باشد؛ مدیران نیز باید در چنین مدارس توانمند شوند و برای این کار تخصص داشته باشند.

صحرایی گفت: نکته دیگر بحث خانواده است، معتقدم که اصلی‌ترین رکن تربیت خانواده است و مدرسه و مسجد در کنار خانواده مثلثی می‌شود که اگر شکل بگیرد همه مشکلات ما تا حد قابل توجهی با همکاری والدین و مدرسه قابل حل است.

وی ادامه داد: نکته دیگر بحث عدالت در تربیت است، پیام انقلاب ما عدالت است. پیام اسلام عدالت است، واقعیت این است که امروز فاصله مدارس ما با هم یک اندازه نیست، باید کیفیت مدارس دولتی را آنچنان بالا ببریم که خانواده ها در همین ایام از سال‌های زندگی فرزندانشان دغدغه‌ای برای اینکه فرزندانمان را به کدام مدرسه بفرستیم، نداشته باشند. ما نظام رتبه‌بندی را به صلاحیت‌های حرفه‌ای و توانمندی‌های تخصصی و توانایی‌های عمومی معلمان گره خواهیم زد و مسیر رشد معلمی برای معلمان عزیز طراحی خواهیم کرد.

 وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش بیان کرد: نکته بعدی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است که گرچه مجری آن آموزش و پرورش است، اما حداقل ۷ دستگاه دیگر نسبت به آن تعهد دارند، این سند باید از آمال و عمل بیاید و از یک سند بخشی به یک سند ملی تبدیل شود. این سند آنقدر فاخر است که سند دیگری در کنار آن قرار نگیرد.

كلاس‌هاي درس محل يادگيري شود

صحرایی گفت: نکته بعدی آموزش ترکیبی است، دستاورد کرونا در سراسر جهان تغییر نظام‌های آموزشی به سمت کیفیت بوده که اگر ما تغییر نكنيم از این دستاورد بزرگ بیبهره مانده‌ایم، باید کلاس را به محل یادگیری تبدیل کنیم و نه محل آموزش، که راه آن استفاده از شیوه‌های نوین همچون آزمایش تلفیقی و ترکیبی است و راه این مسئله نیز معلمان هستند. معلمان نیز باید از یکسو و مرکز توانمندی معلمان از طرف دیگر شیوه‌های نوینی را به معلمان یاد خواهیم داد تا آن‌ها به دانش آموزان آموزش دهند. معتقدم که اگر معلم اینچنین باشد، جایگزین ناپذیر است، معلمی که به جای تعلیم صِرف به تربیت نیز بپردازد و نقش خود را از معلم به مربی و از آموزگار به پروردگار ارتقا دهد، چنین معلمی ستودنی است و کشور ما پر از چنین معلمانی است و اگر چه ممکن است معلمانی باشند که مطابق انتظارات ظاهر نشده باشند که اصلاح رفتار آن‌ها لازم است.

۵۹ هزار معلم پرورشی در كشور كمبود داريم

وی افزود: نکته بعدی امور تربیتی و پرورشی است، بارها گفته‌ایم که تربیت بالاتر از تعلیم است، بارها گفته‌ایم که تزکیه مهم از تعلیم است، اما باید این نکات به رفتار واقعی تبدیل شود، ۵۹ هزار معلم پرورشی کم داریم، این موارد حاصل یک سال کم کاری نیست، در سالی که گذشت بنده کم کاری ندیدم، باید این کمبودها جبران شود و باید معلم پرورشی بگیریم و باید هر سال ۱۱ هزار معلم به کار گرفته شود تا در چند سال آینده این کمبود جبران شود که در افق ۵ ساله این مشکل رفع خواهد شد.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش اظهار کرد: هویت ایرانی نکته بعدی است، همه ارکان این هویت ریشه‌دار اعم از دینداری و دین اسلام، زبان و ادبیات فارسی، ایران دوستی، عفاف و حجاب، یاری مظلومان، مقاومت و پایداری در تمامی ارکان تعلیم و تربیت از محتوا و برنامه درسی گرفته تا تعلیم و تربیت معلم مورد توجه خواهد بود.

وی گفت: کتبی که بنده و تیم تألیف براي آموزش زيان فارسي به غيرفارسي زبانان و براي مردم ساير كشورها  نوشته‌ایم در ۶۵ تا ۷۰ کشور جهان تدریس می‌شود، آن کتب از طریق روش‌هاي مختلف، ایران را به تمام دنیا معرفی کرده است.

وی افزود: نکته دیگر دوری از حاشیه‌هاست، در مدتی که در کنار شما بوده‌ام بسیار به من تذکر دادید و درست تذکر دادید که نباید آموزش و پرورش سیاست‌زده شود و نباید آموزش و پرورش ما به ستاد تبلیغاتی تبدیل شود، حاشا و کلا، در شأن آموزش و پرورش این نیست، حتما آموزش و پرورش قوی‌تر از آن خواهد بود که اینچنین کند. سیاست ورزی در مسیر انقلاب خواهیم کرد، هیچ کاری در کشور بدون کمک آموزش و پرورش شدنی نیست، اما سیاست‌زدگی نخواهیم کرد.

صحرایی گفت: آموزش و پرورش بر محتوا متمرکز خواهد شد و از متشابهات پرهیز خواهد کرد، دوست حکیمی گفت که آموزش‌ها و تربیت‌ها را می‌توان به یک درخت تشبیه کرد؛ وظیفه آموزش و پرورش رویاندن ساقه و تنه‌ای است راست، بلند و استوار، متصل به ریشه‌ای زنده و فعال که بتواند شاخه‌ها و برگ‌ها را بپرورد، نگاه دارد و سایه بیفکند، ثمره بدهد و ستون وحدت ملی شود، چنین آموزش و پرورشی آرزوی ما است و این شدنی است.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش افزود: رهبر معظم انقلاب پس از شنیدن همین حرف‌ها اینچنین فرمودند «آنچه بنا است انجام دهید و اقدام کنید بسیار حائز اهمیت است، باید همت کنید، اینها همه شدنی است، اگر کسی تصور کند که اینها بلندپروازی است و رفتن به سوی افق‌هایی که دستمان به آن نمی‌رسد، قطعاً اشتباه کرده، همه اینها که گفتید توقعات ما است و شدنی است، همت می‌خواهد، کاردانی می‌خواهد، پیگیری می‌خواهد و کمک الهی شامل چنین حرکتی خواهد شد.»

وی ادامه داد: بر مبنای همین رهنمود برای آموزش و پرورش یک برنامه نوشتیم که در اختیار همه شما قرار گرفته است، در این برنامه چالش‌ها احصا شده است؛ آموزش و پرورش چالش‌های بسیاری دارد، ما معلمان می‌گوییم حسن السوال نصف العلم. اگر چالش‌ها را نشناسیم نمی‌توانیم برای دفع آن برنامه‌ریزی کنیم.

شناسايي ۵ چالش جدي در آموزش و پرورش

صحرایی تصریح کرد: ۵ چالش جدی شناسایی کردیم؛ نخستین چالش ناکارآمدی نظام حکمرانی آموزش و پرورش و فقدان عزم ملی برای تحول در آن، به یک وفاق ملی برای آموزش و پرورش نیاز داریم و اینجا به عنوان خانه ملت محل آن وفاق ملی است.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ادامه داد: کم توجهی به ارتقاء کمی و کیفی سرمایه انسانی آموزش و پرورش دومین چالش است؛ معلمان ما باید توانا شوند تا توانا کنند، این حق معلمان به گردن ما است، آنها فارغ‌التحصیل شدند، فرزندان ما را تحویل گرفتند، باید تابستان‌ها سالی حداقل ۲۰۰ ساعت برای آنها آموزش می‌گذاشتیم که این اقدام انجام نشد.

وی ضعف در بهره‌وری زیرساخت‌های فیزیکی، فناورانه و ناترازی در منابع و مصارف آموزش و پرورش را سومین چالش دانست و گفت: گاهی در تربیت به ما گفته می‌شود چرا کار تربیتی آنقدر کم است، من به شوخی این نقد را می‌گویم؛ فرماندهی به سرباز خود گفت چرا شلیک نکردید و سرباز پاسخ داد به هزار و یک دلیل، فرمانده گفت دلیل اولش چه بود و سرباز بیان کرد تیر نداشتم. زمانی که ۹۷.۵ درصد بودجه ما پرسنلی است، چگونه می‌توانیم کار تربیتی در تراز انقلاب اسلامی و برای این جمعیت ۱۶.۵ میلیون نفری دانش آموزانمان انجام دهیم.

برنامه‌های آموزشی و پرورشی بايد با كيفيت و كار آمد شوند

صحرایی ضعف در کیفیت و ناکارآمدی برنامه‌های آموزشی و پرورشی را چهارمین چالش برشمرد و ادامه داد: ۱۲ سال گوهر هر خانواده‌ای یعنی فرزندش در اختیار ما است، از خودمان می پرسیم که بعد از ۱۲ سال چه به او داده‌ایم، حافظه‌محوری و یادگیری کم عمق از مشکلات ما است كه باید آنها را رفع کنیم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: جهت‌گیری عدالت‌ محور و  افزايش فرصت‌های برابر دیگر چالش ما است؛ هنوز کلاس‌های مختلط داریم، مدارس شبانه‌روزی، عشایری و روستایی‌ ما نتوانستند به دلیل فقر امکانات، مشکلات فرزندان ما را حل کند. عبور از این چالش‌ها بدون کمک شما نمایندگان مردم غیرممکن است. مسائل آموزش و پرورش امروز دستگاهی نیستند، ملی هستند. عزم ملی و وفاق ملی برای تحول در آموزش و پرورش می‌خواهیم که مقدمه تحول در کشور است که برای این منظور دو دسته برنامه ارائه کردیم.

وی در تشریح این برنامه‌ها توضیح داد: یک دسته برنامه‌ها فوری است و دسته دوم برنامه‌هایی است برای افق دو ساله و ریل‌گذاری چند ساله پس از آن داريم.

برنامه فوری تکمیل فرآیند رتبه‌بندی معلمان است

صحرایی مهمترین برنامه فوری خود را تکمیل فرآیند رتبه‌بندی دانست و اضافه کرد: در رتبه‌بندی که یکی از افتخارات این خانه ملت است، نتوانستیم نتیجه مورد نظر را بگیریم، کار شما شاهکار بود، کار دولت شاهکار بود اما اجرا موفق نبود. آیین‌نامه‌ای که برای این موضوع نوشتیم، آیین‌نامه‌ای برای رتبه‌بندی معلمان نبود. معلمان را باید بر مبنای وظایف معلمی‌شان رتبه‌بندی کرد. مقاله‌نویسان صرف از کوچ معلم با ایل و اداره کلاس ۴۵ نفره بدون وسایل سرمایشی و گرمایشی چه می‌فهمد. این درد همه معلمان است که ما آنها را بر مبنای مأموریتشان رتبه‌بندی نکردیم.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش تصریح کرد: در ۵۰ روز سرپرستی نشان دادیم که می‌توان کار جهادی کرد، با متلاطم‌ترین وضعیت آموزش و پرورش و رتبه‌بندی را تحویل گرفتیم و به گونه‌ای تحویل دادیم که می‌بینید، همه رتبه گرفتند، نزدیک ۷۵ هزار نفر و همه توانستند اعتراض کنند، نزدیک ۳۰۰ هزار نفر و همه امکانات لازم برای بررسی اعتراضات آنها فراهم شده است.

وی ادامه داد: قول من به معلمان این است که با اتکا به حمایت‌های مجلس به ویژه کمیسیون آموزش و تحقیقات، آیین‌نامه را اصلاح کنیم و ان‌شاء الله آن را در مسیر درستش قرار دهیم، آرمان ما معلم‌الخیر است. معلمی که در وصف او گفته می‌شود مُعَلِّمُ اَلْخَیْرِ یَسْتَغْفِرُ لَهُ دَوَابُّ اَلْأَرْضِ وَ حِیتَانُ اَلْبُحُورِ وَ کُلُّ صَغِیرَةٍ وَ کَبِیرَةٍ فِی أَرْضِ اَللَّهِ وَ سَمَائِهِ، ما می‌خواهیم چنین معلمی را تربیت و نگهداری کنیم بنابراین رتبه‌بندی بر اساس مأموریت معلمان اصلاح می‌شود و آنچه که اعتراض بوده بررسی خواهد شد.

صحرایی به ساماندهی نیروی انسانی اشاره کرد و گفت: همه نگرانیم و این نگرانی به حق است، بازنشستگی زیادی داریم، پیشتر داشته‌ایم و از چندین سال پیش بحث کمبود معلم در اول مهر هر سال یک اتفاق مهم است. امسال نیز کمبود معلم داریم، یک آزمون استخدامی برگزار کردیم و یک آزمون دیگر نیز پیش از مهر برگزار می کنیم تا موضوع کمبود معلم را حل کنیم زیرا موضوع ساماندهی یک موضوع بسیار بسیار جدی است.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش درباره امتحانات نهایی ادامه داد: امتحانات نهایی امسال ۴۰ درصد ضریب تأثیر قطعی دارد، ۵ هزار و ۶۰ حوزه امتحانی داریم، ممکن است در جایی امتحان با چند دقیقه تأخیر شروع شده باشد، وظیفه من این است که از سلامت آزمون، روایی سوالات و پایایی محتوا مراقبت کنم. هر روز سعی کردیم که از دیروز بهتر باشیم، کار بزرگی را شروع کردیم، به بزرگی کار توجه شود.

از ظرفيت مجلس براي تخصيص فوق العاده ويژه كاركنان و معلمان استفاده خواهيم كرد

وی در خصوص تخصیص فوق العاده ویژه برای کارکنان و معلمان، گفت: هر ظرفیتی که بتوانیم از جمله ظرفیت مجلس را برای این موضوع به کار خواهیم بست. موضوع دیگر تعیین تکلیف نیروهای مهرآفرین، خرید خدمات و سرایداران یا بابا مدرسه ها است. سال گذشته مجلس گفت که استخدام مهرآفرینان قطعی شود اما هیچ اقدامی نشده بود، در دوره سرپرستی کار شروع شد و سامانه برای بارگذاری مدارک مهرآفرینان باز شد و کار ما در مرحله تصمیم گیری است.

نيروهاي خريد خدمات بايد تعيين تكليف شوند

صحرایی یادآور شد: خرید خدمات باید یک بار برای همیشه تعیین تکلیف شود، برخی از این عزیزان بهترین معلمان ما هستند و کشور بزرگی مانند ایران را نمی توان با قواعد صفر و صدی اداره کرد. نیروهای خرید خدمت در گام نخست باید قرارداد معین شوند و در مرحله بعدی راهی برای استخدام آن ها پیدا کنیم. به عنوان مثال می توانیم آزمونی در دانشگاه فرهنگیان با هدف توانمند کردن این نیروها برگزار کرد.

سرایداران و بابا مدرسه ها بايد حمايت شوند

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ادامه داد: سرایداران و بابا مدرسه ها هم نقش موثری در تربیت دانش آموزان دارند، این  افراد انتظاراتی دارند زیرا حقوق آن ها کمتر از پول تو جیبی ما است بنابراین برای کمک به آن ها باید مجلس ورود کند. آموزش و پرورش در این مدت فوق العاده ویژه ای را برای آن ها در نظر گرفته اما کفایت نمی کند.

۱۰ هزار مدرسه به عنوان کانون تربیت در تابستان فعال مي شوند

صحرایی در خصوص فعال سازی ۱۰ هزار مدرسه به عنوان کانون تربیت در تابستان، گفت: ما این موضوع را آغاز کردیم و امیدواریم تربیت تابستانی را با کمک سایر دستگاه ها به ویژه برای دختران نازنین در دستورکار قرار دهیم. نکته دیگر استقرار یک کمیته فوریت ها در آموزش و پرورش است، این دستگاه بزرگ باید پاسخگوی فوری حوادث پیرامون باشد و این کار را تا سطح شهرستان ها پیش بردیم. در کنار این برنامه های فوری ۸ برنامه اولویت دار نیز ارائه کردم که تا پایان دولت خدمتگزار سیزدهم و به کمک مجلس انقلابی می توانیم تحول خوبی را ایجاد کنیم.

ارائه ۸ برنامه فوری اولویت دار با هدف ایجاد تحول در آموزش و پرورش

وی در توضیح ۸ برنامه فوری اولویت دار با هدف ایجاد تحول در آموزش و پرورش، اظهار کرد: اجرایی سازی سند تحول بنیادین تا کف مدرسه، تحول در سازوکار جذب، تربیت و ارتقاء معلمان یا همان سرمایه انسانی آموزش و پرورش، کارآمدسازی نظامات و ساز و کار راهبری در مدیریت آموزش و پرورش، عدالت تربیتی و کیفیت بخشی برنامه‌ها، تمرکز بر مدرسه، کارآمدسازی نظام تامین، تخصیص و مصرف منابع مالی آموزش و پرورش، استانداردسازی و توسعه فضا، تجهیزات و فناوری‌های آموزشی و ارتقاء توانمندی‌های خانواده را دنبال خواهیم کرد.

صحرایی تصریح کرد: ۹۰ اقدام مستند به سند تحول بنیادین، بیانات مقام معظم رهبری و سیاست‌های کلی نظام براساس ۸ برنامه مذکور مشخص کردیم و ۲ برنامه را در صورت کسب اعتماد نمایندگان در ۲ سال پیش رو محور تمرکز قرار خواهیم داد و معتقدم با تمرکز می‌توانیم به طور محسوس نتیجه بگیریم؛ برنامه نخست اجرای سند تحول بنیادین است و راه اجرای آن داشتن دیدگاه تحولی، واقع بینانه و مبتنی بر شناخت است.

نقشه راه اجرایی سازی سند تحول را در کمتر از ۶ ماه برای تصویب در مجلس آماده خواهیم کرد

وی یادآور شد: ما باید به گونه دیگری بیاندیشیم تا بتوان تحول ایجاد کرد و برای این منظور چند کار مهم پیش بینی و در برنامه ارائه کردیم. نخست نقشه راه اجرایی‌سازی سند را در سریع‌ترین زمان ممکن و کمتر از ۶ ماه برای تصویب در مجلس آماده خواهیم کرد، همچنین نگاشت نهاد حقوقی و رسانه‌ای و مدرسه‌ای سند را در سال جاری آماده خواهیم کرد و ۱۷ قانون برای اجرای سند تحول نیاز است که در قالب یک بند در برنامه هفتم آوردیم و امیدواریم به کمک مجلس تصویب شود.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در ادامه یادآور شد: در ادامه باید تربیت معلم و توانمندسازی معلمان را در دستور و اولویت قرار دهیم، هیچ تحولی در کشور بدون همراهی معلمان امکان پذیر نیست. صدای معلمان را باید شنید، آن‌ها بزرگترین سرمایه‌های کشور و همچنین بهترین مشاوران در تحولات هستند. اتفاقات بدی در نظام تعلیم و تربیت رخ داد؛ در فاصله سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۸۳، ۸۱۶ هزار و ۴۵۰ معلم کاملا از مسیر تربیت معلم جذب کردیم. در فاصله سال‌های۱۳۹۰ تا۱۴۰۰، ۵۰۴ هزار معلم جذب کردیم که کمتر از ۲۰ درصد این افراد از مسیر تربیت معلم جذب شدند. معلم باید شخصیت‌اش ساخته شود تا بتواند شخصیتی را بسازد. بنابراین تربیت معلم یک اصل است، رهبر معظم انقلاب نیز همواره بر تقویت دانشگاه‌های تربیت معلم به لحاظ کمی و کیفی تاکید داشتند. در ۱۱ سال اخیر ایشان ۱۱ مرتبه بر این موضوع تاکید کردند و این تاکیدات را به عنوان حجت شرعی در دانشگاه فرهنگیان دنبال کردند.

وی با اشاره به سخنی از شهید رجایی درباره رسالت اسلامی کردن محیط‌های آموزشی، گفت: آموزش و پرورش نظام تعلیم و تربیت معلمان است و اگر معلم داشته باشیم همه چیز خواهیم داشت، امام راحل نیز فرمودند انگیزه همه سعادت‌ها و شقاوت‌ها از مدرسه‌ها است و کلید آن در دست معلمان است برهمین اساس رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند معلم معمار آینده ایران و انقلاب است و هیچ پیشرفتی بدون اتکا به آموزش و پرورش ممکن نیست.

كنكور اختصاصي تربيت معلم برگزار خواهيم كرد

صحرایی با بیان اینکه برنامه تحولی تاریخی برای تربیت معلمان داریم، افزود: کنکور اختصاصی تربیت معلم خواهیم داشت و دکتر معلمان آموزش و پرورش را برای معلم پروری به خدمت خواهیم گرفت، مرکز ملی توانمندسازی معلمان فعلی کشور را در سال جاری تاسیس خواهیم کرد و دو پردیس در دانشگاه فرهنگیان برای تربیت مدیران و تربیت مربی پرورشی تاسیس خواهیم کرد، چندین برنامه مهم دیگر نیز برای صندوق ذخیره فرهنگیان که خیرش به معلمان نمی‌رسد و باید برسد خواهیم داشت. صندوق باید در خدمت معلمان باشد.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ادامه داد: صندوق ذخیره فرهنگیان اگر به جای هواپیما قطار می‌خرید و به جای ساختن خانه در مناطق گران قیمت تهران برای معلمان خانه می‌خرید یا به جای بیمه برای دیگران بیمه فرهنگیان را متحول می‌کرد امروز وضعیت معلمان بسیار بهتر از این بود.

وی یادآور شد: همواره مجلس برایم محترم بوده و حرف نمایندگان را به عنوان حرف ملت تلقی کردم و وظیفه‌ام پیگیری است. دشمن بر مدارس تمرکز کرده و تنگه احد ما مدارس شده است، لذا باید تدابیر ویژه‌ای بیندیشیم.

سند تحول بنیادین