وزیر آموزش و پرورش در مراسم زنگ مهر سال تحصیلی جدید:

اجرای۲۰ اقدام ملی در پروژه بازگشایی مدارس/ تحصیل ۶۰۰ هزار دانش‌آموز اتباع در مدارس ایرانی

وزیر آموزش و پرورش گفت: حدود ۶۰۰ هزار دانش‌آموز اتباع به عنوان مهمانان مدارس ایرانی در کلاس‌های درس حضور خواهند داشت که تعداد آنها از تعداد تمام دانش‌آموزان برخی کشورهایی که لاف دموکراسی و حقوق بشر می‌زنند، بیشتر است.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ با «شعار مدرسه قوی، ایران قوی» امروز یکم مهر ماه با حضور رئیس جمهور، همراهی وزیر آموزش و پرورش و با حضور جمعی از معلمان و دانش آموزان در آموزشگاه شهید امیر کمندی شهرستان بهارستان در جنوب غرب استان تهران آغاز شد.

رضا مراد صحرائی در این مراسم اظهار کرد: بیش از ۱۶.۵ میلیون دانش آموز حدود یک میلیون معلم، مدیر، معاون مدرسه و کارکنان آموزش و پرورش در بیش از یکصد هزار مدرسه دولتی و حدود ۲۰ هزار مدرسه غیر دولتی تحصیل می‌کنند و همچنین بیش از ۳ هزار کانون فرهنگی ، تربیتی ، آموزشی و پرورشی میزبان ۸ میلیون و ۱۵۰ هزار دختر و حدود ۸.۵ میلیون پسر خواهند بود.

وی با اشاره به آماری از تعداد دانش‌آموزان اتباع که در مدارس ایرانی تحصیل می‌کنند ادامه داد: در این میان حدود ۶۰۰ هزار دانش‌آموز اتباع به عنوان مهمانان مدارس ایرانی، یکی از نکات افتخار آفرین ایران است و این، از تعداد تمام دانش‌آموزان برخی کشورهایی که لاف دموکراسی و حقوق بشر می‌زنند بیشتر است. 

وی ادامه داد: پروژه بازگشایی مهر پروژه‌ای است که۲۰ مورد اقدام ملی در آن اتفاق می‌افتد که فقط یک مورد آن را ذکر می‌کنم که آماده سازی ۱۵۳ میلیون جلد کتاب است که تولید کتاب‌های سال آینده هم از یک ماه پیش آغاز شده و از افتخارات نظام این است که با تخفیف ۸۵ درصدی در اختیار دانش آموزان قرار می‌گیرد.

صحرایی گفت: جشن شکوفه‌ها چهارشنبه برگزار شد و جشن غنچه‌ها دو هفته آینده و جشن عاطفه‌ها و مهر ورزی کل ایران را فرا گرفته است.

وزیر آموزش و پرورش این را هم گفت که ۳.۵ میلیون متر مربع فضای آموزشی در دو سال گذشته تحویل مدارس و آموزش پرورش شد.

وی خاطرنشان کرد: امسال در کنار ساخت ۲ هزار و۲۰ مدرسه، به همت سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس و همکاری قرارگاه سازندگی، مدرسه شهید امیر کمندی در بهارستان فقط ظرف ۱۲۰ روز ساخته شد.

لازم به ذکر است دکتر سید ابراهیم رئیسی صبح امروز شنبه در نخستین روز مهر ماه ۱۴۰۲، با حضور در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید، ضمن افتتاح ۳ مدرسه در شهرستان بهارستان، دستور افتتاح همزمان ۱۰ هزار کلاس درس جدید را در سراسر کشور صادر کرد. ساخت این مدارس و هفت مدرسه دیگر به دستور رئیس جمهور و در جریان سفر استانی دی ماه سال گذشته به این شهرستان آغاز شده بود.

گفتنی است؛ در دو سال گذشته بیش از ۳.۵ میلیون مترمکعب فضای آموزشی توسط دولت به آموزش و پرورش تحویل شده است.

سند تحول بنیادین